Umutsuzluk ayıptır!

Geri

2018’i değerlendirdiğimizde oluşan ortama baktıktan sonra bu cümle çok gerekli bence. Son 3 yıldır, yıl değerlendirmesi yazılarımın ilk cümlesi “iyi geçmeyen bir yıldı!” Ama 2018 iyi geçmeyen yılların zirvesiydi.

Hedeflerin tutmadığı, piyasa koşullarının, nakit akışının dip yaptığı bir yıl yaşandı. Oysa dünyaya baktığımızda büyüyen, yaratıcılığın sınırlarını sonuna kadar zorlayan bir Açıkhava görüyoruz. Dijital dünyaya entegre olma yolunda hızla ilerleyen, dijitalin sağladığı olanakları sonuna kadar kullanan, dijital ile bir araya geldiğinde etkili medya planları oluşturan bir Açıkhava atmosferi yaşanıyor. Türkiye’de son yıllarda üzüntüyle izlediğimiz çok uluslu şirketlerin açıkhavayı terketmesinin son örneğini de Almanya’nın Açıkhava lideri Ströer’in Türkiye’den çıkması ile yaşadık. Bu son hamle ile Türkiye’de çok uluslu Açıkhava şirketi kalmadı. Umutsuzluğa düşmemiz engellelyen çok fazla neden var . Türkiye’de yerel Açıkhava şirketlerinin bilgi birikiminin üst düzeyde olması, operasyon kalitesinin dünya standartlarında yürütülmesi, baskı konusunda son derece yetkin şirketlerin açıkhavaya hizmet vermesi umutsuzluğa düşmemizi engelliyor ve hatta umutla geleceğe bakmamızı sağlıyor. Ajansların Açıkhava kullanımında yaratıcılık sınırlarını sonuna kadar zorlaması, Açıkhava planlamasında konularına hakim şirketlerin sunulan olanakları yaratıcılık katarak değerlendirmesi açıkhavada gelecek için umutlanmamızı sağlayan nedenler. Yakın bir gelecekte dijital açıkhavanın toplam Açıkhava yatırımları içindeki payının büyüyeceğini gösteren gelişmeler var. Dijital açıkhavanın yaygın biçimde kullanılmaya başlanması medya planlama şirketlerinin yaratıcılık olanaklarını alabildiğine geliştirecek. 

2018 ilk yarıda Açıkhava mecrasına yapılan yatırımlar 402 milyon TL’yi buldu. Genelde ikinci yarı yılda ilk yarı yıldan daha yüksek cirolar elde edilir. Ancak 2018 sonuna doğru yaşanan sıkıntılar nedeniyle pek de keyifli olmayan yılın ikinci yarısı için henüz bir şey söyleyemiyoruz ama umutsuzluğa düşmemizi gerektiren bir durum ortaya çıkacağını düşünmüyoruz. Geleceğe umutla bakmaya devam tabii ki. 

Ayhan Tezcan  

ARVAK Yönetim Kurulu Başkanı