ARVAK ile Açıkhava üzerine

Geri

Ödül almak! Heyecan verici, motive edici bir duygu. Markaların yaratıcı, özgün işlere onay vermesini, bütçe ayırmasını destekleyen sihirli bir değnek.

Düşünüp, çalışıp hayata geçirilen bir yaratıcı fikrin markaya ve sahibi olan reklamverenin verdiği görevi yerine getirmesinin yanı sıra kendi çevresi ve kamuoyu tarafından fark edilmesinin kanıtıdır ödül. Yaratıcı ekipleri ve marka yöneticilerini daha çok motive eden bir başka neden bulmak zor.

Bu saptamanın hemen ardından hangi ödül sorusunun gelmesi çok olağan tabii. Oscar da bir ödül töreni, Antalya Film Festivali de… Bir yönetmene sorarsanız “hangisini istersin” diye alacağımız yanıt belli.

Şimdi geldik ödüller ve ağırlıklarına. Her yarışma aynı ağırlıkta mı? Tabii ki değil. Bu noktada yarışmanın ana amacına bakmak gerektiğini düşünüyorum. Neden yapılıyor, kim ödül alıyor? Yarışmaların birbirini tekrar eden bir yapıdan kurtarılması, her yarışmanın özgün kimliği olması gerekiyor. Örneğin A Awards’da hepimizi mutlu eden bir A Awards Junior kategorisi var. Junior kategorisi geleceğin profesyonel adaylarına yani üniversite öğrencilerine kendini gösterme fırsatı sunuyor. Başarılı olan projeler, sponsorların desteğiyle gerçek işlere, gençlerin hayalleri de gerçeğe dönüşüyor. Katılan öğrenci grupları “A Awards Junior” için büyük emekler harcıyor. Geleceğin reklamcıları sektöre ilk adımlarını terleyerek atmış oluyor. İşte bizim için büyük ödül bu!

Öncelikle reklam yatırımlarının bu denli düşük olmasının, yarışmalara katılacak iş sayısının da düşük olması doğal sonucunu getiriyor diye düşünüyorum. Bugünkünün iki katı reklam yatırımının yapıldığını varsayarsak, doğal olarak iş sayısı da aynı oranda artacak. Bu durumda hep aynı marka ve aynı ajanslara ödül veriliyor görüntüsü de muhtemelen ortadan kalkacak. Her yorumun sonunda geldiğimiz noktaya geldik yine: Türkiye reklam yatırımları Türkiye’nin büyüklüğü ile doğru orantılı değil.

Bilinen ve konuşulan sorunlara karşın, yarışmaların (altını çizerek) ticari amaç barındırmaması kaydıyla yapılmasını ve yaratıcı ekiplerin motivasyonunu yükselten, reklamverenleri özgün ve cesur işler yapmaya teşvik eden ödüllerin dağıtılmasını sonuna kadar destekliyorum. Amaç, net ve parlak fikirleri bulanları parlatmak. Daha ne olsun!

Ayhan Tezcan
ARVAK Yönetim Kurulu Başkanı