Zor bir yıldı! (II)

Geri

Benzer bir başlığı geçen yıl da kullanmıştık. Artık rutin olmaya başladı. Dilerim 2016 değerlendirmesini yazarken “Zor bir yıldı (III)” olarak yazmak zorunda kalmayız.

Seçimlerin, siyasetin ve bölgemizdeki savaşın etkisini çok derinden hissettiğimiz bir yıl yaşadık. İletişim sektöründeki genel performansı bilemiyoruz. Ancak açıkhava mecrasında büyük şirketler bir önceki yıla oranla küçük büyümeler gösterse de reel anlamda bir büyümeden söz etmek pek olası değil gibi görünüyor. Türkiye Açıkhava Reklam Yatırımları Raporu 2015’i elimize aldığımızda rakama dayanan yorumlar yapma olanağımız olacak.

2015’in açıkhava açısından en önemli gelişmesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çok büyük bir içerikle çıktığı ihale idi. Birkaç kez ertelenen ihalenin 2016’nın ilk aylarında sonuçlanmasını bekliyoruz. İBB ihalesi içerdiği poster medyadaki büyük portföyün yanı sıra dünyada hızla gelişen dijital açıkhava konusunda çok önemli adımlar içeriyor. Akıllı kente geçişin önemli adımlarından biri olacak bu ihale ile duraklarda ve açıkhava ünitelerinde dijital olanaklardan çok daha fazla yararlanma olanağına kavuşacak iletişim sektörü. Reklam sektörünün, dijital açıkhavanın olanaklarından yararlanabilmesi için dijital açıkhavanın kendine özgü dilini çok iyi öğrenmesi ve kullanması gerekiyor.

İstanbul ihalesi, İstanbul’daki açıkhava reklam ortamını çok daha etkili ve iyi düzenlenmiş bir hale getirecek, İstanbul’u akıllı şehir yapma yolunda önemli bir işlev üstlenecek. 2016’nın sonlarına doğru İstanbul’da canlı, hareketli, yeni teknolojik olanaklarla donatılmış bir açıkhava mecrası görmeye hazırlanıyoruz. Bu ortamı açıkhavanın gelişimi ve büyümesi açısından çok önemli buluyoruz.

2016’da açıkhavanın yaklaşık 10 yıldan bu yana süregelen büyümesini sürdürmesini, dijital mecra ile ilişkilerini daha da geliştirmesini, İZLE Açıkhava Erişim ve Frekans Araştırmasının hayata geçmesinin getireceği sağlıklı ortamın olumlu sonuçlarını göreceğimizi düşünüyoruz.

2016’nın açıkhava ve reklam sektörüne başarı getirmesini diliyoruz.

Ayhan Tezcan

ARVAK Yönetim Kurulu Başkanı