Zor bir yılın ardından…

Geri

2014 seçimlerle, uzun tatillerle ve adı konulmamış bir durgunlukla geçen yıl olarak anılarımızda olacak. Reklam yatırımlarının ve açıkhava reklam yatırımlarının bir önceki yıla göre ne durumda olduğunu net rakamlarla henüz söyleyemesek de 2013 yatırım rakamlarından çok da farklı olmayacağını gözlemliyoruz. Büyük açıkhava networklerinde büyümeden söz etmek için enflasyondan arındırılmış rakamlara bakmak gerekiyor. Ancak %3-4 gibi önceki yıllara pek benzemeyen büyüme rakamlarıyla karşılaşacağımızı düşünüyoruz. Arvak’ın 6 aylık dönemler halinde yaptırdığı Türkiye Açıkhava Reklam Yatırımları raporunda daha net görebileceğiz 2014’ün performansını.

Açıkhavaya genel olarak bakarsak; hepimizin yolunu gözlediği açıkhava erişim ve frekans araştırması İzle’nin lansmanı 17 Nisan’da yapıldı. Lansman sonrası mükemmel datalarla yola çıkma kaygısı ile Türkiye’ye özgü bazı networkleri yeniden ele almak gerekti ve 2014’ü İzle araştırmasını henüz aktif olarak kullanıma açamadan bitirdik. Çalışmalarda sona gelindi, dataların kullanılması için çalışmalar ve sunumlar sürüyor. Yılı, 2015 açıkhava sektörü için İzle’nin yılı olacak diye bitiriyoruz.

Yaratıcılığa çok açık bir mecra olan açıkhavada işlerin ortalamasına baktığımızda istisnalar dışında heyecan verici işler göremedik. Oysa dünyada açıkhavanın olanaklarını dijitalin olanakları ile birleştiren British Airways işi gibi işlere baktığımızda hepimiz çok heyecanlanıyoruz. Hele böyle bir işin fikir aşamasından gerçekleşme aşamasına geldiği süreci bilenler hem heyecan ve hem de saygı duyuyorlar. İki yıldır Cannes’da açıkhava kategorisinde çok yaratıcı ve çok iyi uygulanmış açıkhava işlerine özlemle bakarak Türkiye’de neden olmasın diyoruz.

Açıkhavanın yaratıcı kullanımının yanı sıra afiş tasarımlarında açıkhavanın dilini doğru konuşan işlerin sayısını artırmak için özellikle açıkhava reklamlarının tasarımı üzerinde yoğunlaşmak ve doğru kullanım örneklerini çoğaltmak gerektiği, sektörümüzün üzerinde birleştiği bir gerçek. Önümüzdeki günlerde Arvak’ın gündeminde, açıkhavanın doğru tasarımı için çalışmalar olacak.

2015’in reklam sektörü için gerçek bir büyüme yılı olması dileğiyle başarılı bir yıl diliyoruz.

 

Ayhan Tezcan

ARVAK Yönetim Kurulu Başkanı