TÜRKYE'DE AÇIKHAVANIN GELİŞİMİ VE A AWARDS

Geri

Amerika, açıkhavanın en çarpıcı yaratıcılık örneklerinin ortaya çıktığı ülke. Dünyanın en eski açıkhava yarışması da Amerika’da yapılıyor: Obie Awards. 71 yıldır sürüyor Obie. Türkiye’de açıkhavanın tarihini bile 1960’lardan geriye götürmek zor.


Türkiye’deki açıkhavanın tarihi eskilere dayanmasa da açıkhavanın geçmişine baktığımızda ortamın elverdiğince yaratıcı ve sıra dışı işler görüyoruz.


60’lı yıllarda trafik polisleri, caddenin ortasına konmuş silindir şeklinde bir yüksek platform üzerinde trafiği yönetirlermiş. Türkiye’de modern reklamcılığın kurucusu Eli Acıman, o günlerin popüler markaları Puro Güzellik Sabunu, Fay Temizleme Tozu ve Gripin Ağrı Kesici reklamlarını, harika bir reklamcılık buluşuyla (o günlerdeki teknolojiyle; boyatarak) bu silindir platformun etrafına koydurmuş ve markaların bilinirliğine çok büyük bir açıkhava desteği sağlamış. Türkiye’de reklamcılık diye bir mesleğin bile pek bilinmediği yıllarda; 60’lı yıllarda…


Geçmişte, Manajans/Thompson’un POLO şeker lansmanını başka hiç bir mecra kullanmadan sadece billboardlarda yaptığını biliyoruz. Üstelik aylarca süren bir kampanya ile ve her hafta başka bir mesaj üreterek…
Türkiye’de açıkhava mecrası, 90’lı yıllardan başlayarak sürekli gelişti. Bu gelişme ve açıkhavanın çok iyi işler üretilen bir mecra olarak ortaya çıkması, sadece açıkhava için üretilen işlerin yarışacağı nitelikli bir yarışmayı hak ediyordu. Arvak’ın bu gelişmeler doğrultusunda düzenlediği A Awards Açıkhava Reklamları Yarışması, 9 Eylül 2013 Pazartesi günü Rahmi Koç Müzesi’nde yapılıyor.


Açıkhava, sokakların ve caddelerin mecrası. A Awards Açıkhava Reklamları Yarışması ödül töreni, sokak atmosferinde kokteylle başlayacak, ödül töreniyle sürecek. Ödül töreninin ardından after party ile nitelikli bir sokak orkestrasının eşliğinde sokak yemekleriyle tamamlanacak.


A Awards ile ilgili detaylı bilgiler aawards.arvak.com.tr adresinden edinilebilir.


Arvak Açıkhava Reklamcıları Vakfı Yönetim Kurulu olarak A Awards Açıkhava Reklamları Yarışması ödül törenine katılımınızı bekliyoruz.

Bahar Erdoğan / Arvak Yönetim Kurulu Üyesi