AÇIKHAVA'NIN KONUMU

Geri

Arvak olarak bu ay kısa bir dünya turu yapalım, Türkiye pazarını değerlendirelim istedik…
Dünya genelinde reklam harcamalarına baktığımızda özellikle (-%) artış oranları, GDP payı ve reklam yatırımı/kişi bazında değerlendirildiğinde Türkiye pazarının yarattığı talep, Türkiye’nin potansiyel pazar olarak tanımlanmasının sebebini netleştiriyor.
Farklı pazarlara baktığımızda özellikle geçen sene düşüş yaşayan Batı Avrupa pazarı, Orta ve Doğu Avrupa bölgelerinin artan yatırımları göze çarpıyor. Dünya reklam yatırımının 2012’de %5 büyüdüğünü görüyoruz. Batı Avrupa bölgesinde öngörülen gelişmelere paralel 2013’te büyümenin %5 olarak devam edeceği tahmin ediliyor.


Toplam reklam yatırımı içinde evdışı mecraların payını ve gelişim süreçlerini görebilmek için genel mecra performanslarına bakmak gerekir.
Bölgesel bazda farklılaşan mecra performanslarının yanı sıra dünyaya baktığımızda TV’nin %40+ pay ile ana mecra görünümünü sürdürdüğünü ve ikinci sıradaki internetin payını büyütmeye devam ettiğini görüyoruz.
Evdışı mecraların %10+ olan toplam reklam yatırımları içindeki payının ile Orta-Doğu Avrupa ve Asya-Pasifik bölgelerinde özellikle teknolojinin etkisiyle farklılaşarak büyümeye devam ettiği gözlemleniyor. Türkiye pazarında ise evdışı mecra, dijital açıkhavanın da katkısıyla toplam reklam harcamaları içindeki payını artırmaya devam ediyor.


Evdışı mecraların toplam yatırımı iki resmi bilgi kaynağından açıklanıyor. Birincisi, RD tarafından her sene açıklanan toplam reklam yatırımları raporu. Bu raporda evdışı mecraların sadece network olarak satılan billboard durak-CLP tarzı formatlar yatırımları yer alıyor. Buna göre toplam medya yatırımı 328 milyon TL ve toplam medya yatırımı içinde açıkhavanın payı %7.


İkincisi, Arvak tarafından 2012 için Ernst&Young tarafından hazırlanan araştırma. Bu araştırma tüm evdışı mecrayı kapsayarak toplam yatırımları 532 milyon TL olarak açıklıyor. Bu rapor 6 aylık dönemlerde hazırlanmaya devam edecek.
2013 yılı için raporlamadan planlamaya açıkhava için yepyeni bir dönemin başlangıcıdır diyebiliriz.


Bahar Erdoğan / Arvak Yönetim Kurulu Üyesi