AÇIKHAVADA REKLAM YATIRIMLARININ İLK 6 AY'I

Geri

Açıkhava Reklamcıları Vakfı Arvak’ın açıkhava mecrasına yapılan yatırımların boyutlarını görmek için 2012 sonunda başlattığı Türkiye Açıkhava Yatırımları Raporu’nun 2013 yılının ilk 6 aylık dönemine ait çalışması tamamlandı.


EY’nin (şirket adı değişikliği olmadan önce Ernst&Young) hazırladığı rapordaki sonuçlara göre 2013 ilk 6 aylık dönemde Türkiye açıkhava mecrasına yapılan yatırımların toplamı 267 milyon TL oldu.


Türkiye’nin önde gelen açıkhava pazarlama şirketlerinin ciro rakamlarıyla hazırlanan rapor Türkiye’deki açıkhava mecrasının ulaştığı hacim hakkında net bir fikir veriyor.


Arvak Türkiye Açıkhava Yatırımları Raporu 2012 sonunda başlatıldığı için geçen yılın ilk 6 aylık dönemine ait veriler yok. O nedenle bir önceki yıla göre açıkhava yatırımlarının kıyaslamasını yapabilecek sağlıklı veriler 2013 sonunda hazırlanacak raporda olacak. Ancak 2013 yılının ilk yarısındaki sonuçlara bakarak yıl sonunda açıkhava mecrasına yapılacak yatırımların 2012’ye göre büyüme ile sonuçlanacak bir toplama ulaşacağını tahmin edebilmek mümkün.


Türkiye’de açıkhava krizlerin yaşandığı yılların dışında düzenli olarak büyüyen bir mecra. Türkiye toplam reklam yatırımları içindeki payı 2005’te % 4.9. Açıkhava 2005’ten bu yana her yıl düzenli olarak toplam reklam yatırımları içindeki payını artırarak 2012’de % 7.4’e yükseltti. 2013 sonu itibariyle bu oranın büyüyeceğinin işaretleri ilk yarı yıl yatırımlarında görülüyor.


Türkiye’de açıkhavanın sürekli büyümesinin altında Türkiye açıkhava sektörünün hızla kurumsallaşması, gelişmelere çok seri tepki vererek kendini yenilemesi, dünyadaki gelişmelere paralel olarak yeni fikir ve yaklaşımları adapte edip uygulaması yatıyor. Diğer yandan açıkhavanın sağladığı olanakların, reklamveren ve reklamcılar tarafından son derece yaratıcı biçimde kullanılması ve bunun sonucunda alınan geri dönüşlerin açıkhavanın büyümesindeki payı çok büyük.


Türkiye’de sürekli gelişen açıkhavanın dünya genelindeki görüntüsüne gelecek sayıda bakacağız.

Ayhan Tezcan / ARVAK Başkanı