AÇIKHAVADA DEĞİŞİM RÜZGARI

Geri

Önümüzdeki günlerde Açıkhava reklam dünyasını heyecanlı günler bekliyor. Uzun yıllardır süren çalışmalardan sonra Açıkhava Reklam dünyasında bir mihenk taşı olacak Açıkhava Erişim ve Frekans Araştırması- İZLE, 17 Nisan tarihinde kalabalık bir kitlenin katılımı ile görücüye çıktı. Açıkhava mecrasının “inanılan” ama “ölçülemez” olan etkisinin yakında gözler önüne serilecek olması başlı başına kutlanılası bir başarı. Dile kolay, 42,000 yüzün tek tek sisteme konulması, değerlendirilmesi daha da önemlisi belirli bir sistem içerisinde bu bilginin “ışık” haline gelmesi kolay değil. Emeği geçenlerin ellerine sağlık..


Ancak bana asıl iş şimdi başlıyormuş gibi geliyor. Ünlü yönetim gurusu Peter Drucker “ Ne ölçülürse, o yönetilir” demiş. İZLE ile ölçümlemeye başlayacağımız Açıkhava Reklamlarının etkisini yönetmek, açıkhava sektöründe konuşulanları bayağı bir değiştirecek demektir. Öncelikle okuduklarımızı anlamak, anladıklarımızı değerlendirmek ve tüm bu verileri reklamverene değer katacak hale getirmek gerekecek. Bu başlıbaşına bir iş. O yüzden “asıl iş şimdi başlıyor” demek pek te abartı olmayacaktır.


Asıl önemli olan bizleri bekleyen iş değil, bu verileri kullanarak iş yapmanın oldukça önemli bir değişim yaratacağı gerçeğidir. Ve her değişim gibi bu da kolay olmayacaktır. İlk zamanlarda değişim teorilerinde anlatılan huzursuzluk, kendini rahat hissetmeme , ne yapacağını bilememe ve hatta kızgınlık ile karışık endişe, zamanla yerini şaşkınlığa ve nötr duygulara bırakacaktır. Özellikle “direnç” bol bol karşımıza çıkacaktır. Değişimin olduğu yerde, dirençten bahsetmeden geçilmediği artık kanıtlanmış bir gerçektir. Bu geçiş dönemini başarı ile atlatabilenler ise yeni dönemin cazibesine kapılıp, kendilerine sunulan yeni fırsatlardan yararlanmaya başlayacak ve değişime ayak uydurmanın avantajlarını yaşayacaklardır. Tüm değişimlerde böyle olur, bunda da böyle olacaktır.


Unutmamak gerekir ki değişimlerdeki en büyük zorluk yeniye adapte olmak değil, eskiye elvada diyememektir. Şimdi zaman kendimizi değişim rüzgarına kaptırıp, eskiye elveda deme zamanı. İZLE ile değişimi izleyip, parçası olma zamanı.


Hepimize kolay gelsin..

Çiler Yıldız/Arvak Yönetim Kurulu Üyesi