17 NİSAN YENİ BİR DÖNEMİN BAŞLANGICI

Geri

Protokoller, konsorsiyumlar, konkur sunumları, sahaya çıkış, seyahat araştırmaları, trafik sayımları, panel sınıflandırma, modelleme süreci derken AÇİAK diye bildiğimiz bundan böyle İZLE adıyla anacağımız Açıkhava Erişim ve Frekans Araştırmasınihayet 17 Nisan Perşembe günü TÜAD Araştırma Zirvesi’nde pazarlama, iletişim ve araştırma dünyamıza sunulacak. İZLE’nin bize networkler bağlamında sağladığı GRP değerleriyle artık gerçekçi bir kura sahip bir mecramız daha oluyor diyebiliriz. İtiraf edelim işe yaradığını pratikten biliyorduk ama reklamımızı taşıyan posterimizin önünden kaç kişi geçiyor, bu geçenler kimlerdir, görme olasılıkları ne kadardır ciddi bir matematiksel bilgimiz yoktu bugüne dek.


Daha önce de belirtmiştim İZLE, 5 kentimizi kapsıyor: İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa. Kapalı mekanlardaki paneller ise araştırmanın şimdilik dışında. Sektördeki hareketlenme ve talebe bakılırsa kısa bir süre sonra onların da büyük bir bölümü araştırmaya dahil edilecekmiş gibi görünüyor.


İlk büyük gelişmesi Londra Üniversitesi Birbeck Koleji öğretim üyelerinden Dr. Paul Barber ve Simon Cooper tarafından 1990’ların ortalarında geliştirilen VAC (Visibility Adjusted Contact) modeli sayesinde basit bir OTS – Görme Olasılığı’nın çok ötesinde bir erişim ölçümü sunan İZLE’den 100’den fazla hedef kitle bazında sonuçlar okumamız mümkün olacak. Böylelikle endüstrimiz İngiltere, ABD, Almanya, Belçika, Hollanda, Danimarka, Finlandiya, Belçika, Avusturya, Norveç, Fransa, İrlanda ve Avusturalya’dan sonra Ölçülmüşler Ligi’ne katılmış oluyor.


İlk gününden bu yana süreci yaşamış ve 30 yılı aşkın süredir bu meslekte etki peşinde koşmuş bir kişi olarak bu son derece sofistike araştırmaya olağanüstü bir emek ve destek veren başta Simon Cooper ve Yönelim Araştırma olmak üzere Clear Channel, Decaux/Wall ve Stroer KentVizyon kuruluşlarına ve Reklamverenler ve Reklamcılar Derneğine ne kadar teşekkür etsem azdır.


Unutmayın 17 Nisan…

Atilla Aksoy/AÇİAK Başkanı